در آلمان هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی می توان ادامه تحصیل داد و مهمترین نکته در مورد ادامه تحصیل در آلمان رایگان بودن تحصیل در اکثر دانشگاه های آلمان است . اما دانشگاه هایی هم وجود دارند که برای هر ترم 250 تا 500 یورو شهریه دریافت می کنند. برای افرادی که تصمیم به ادامه تحصیل در این کشور را دارند و به خصوص مايل به كسب پذيرش از دانشگاههاي رايگان در آلمان مي باشند مهمترین گزینه می تواند زبان آلمانی باشد ضمن اينكه اگر به زبان آلماني آشنا نباشيد در بدست آوردن فرصتهاي شغلي مخصوص دانشجويان(كاردانشجويي) شانس زيادي درآلمان نخواهيد داشت.
اگر می خواهید به زبان آلمانی درس بخوانید با توجه به دانشگاه انتخابی شما ، شما به سطح B1 یا B2 از زبان آلمانی طبق جدول CEF احتیاج خواهید داشت و اگر می خواهید به زبان انگلیسی در کشور آلمان ادامه تحصیل بدهید با توجه به رشته شما و دانشگاه به نمره IELTS از نوع آكادميك بين 6تا7 بسته به نوع رشته و دانشگاه نيازمند خواهيد بود.البته فراموش نشود كه آشنايي به زبان آلماني حتي براي دانشگاههاي انگليسي زبان در آلمان يك معيار تعيين كننده براي اعطاي پذيرش مي باشد به عبارت ديگر اگر ميخواهيد براي حضور در كشورآلمان آماده شويد اولين قدم فراگيري زبان آلماني است. قبولي در كنكور سراسري دانشگاههاي دولتي يا داشتن مدرك كارشناسي از دانشگاه آزاد و همچنين ساپورت مالي (حدود 10000يورو) از جمله ساير شرايط لازم براي دريافت پذيرش از دانشگاه يا كالج در كشورآلمان عموماً مي تواند باشد.
با توجه به تعریف سبد زندگی دانشجویی در آلمان ، که شامل هزینه مسکن ، هزینه خوراک ، هزینه رفت و آمد ، هزینه خرید مایحتاج می باشد شما باید مبلغ 450 تا 700 یورو در ماه را در نظر بگیرید. که این هزینه کاملا به شما و شهر مورد نظر شما بستگی دارد ضمناً دانشجويان به طور معمول مي توانند اجازه 20ساعت كار درهفته را دريافت نمايند.حداقل مزد ساعتي درآلمان از 6يورو درساعت كمتر نيست و اين مقدار براي مشاغل تخصصي مي تواند تا 10 الي 12يورو در ساعت افزايش يابد اما بايد دقت نمود براي پيدا كردن كار مناسب و برقراري ارتباط با كارفرما و همكاران تسلط به زبان آلماني الزامي است.
با توجه به اینکه آلمان در یکسری از رشته ها (گروه پزشكي و متخصصان IT دو نمونه مهم) به شدت دچار کمبود نیروی کار متخصص است یک شرایط بسیار ویژه و خوب برای ادامه تحصیل این افراد و ضمنا استفاده از تخصص آنها ایجاد کرده است در قالب ويزاي Blue.شما می توانید از ابتدا درخواست ویزای Blue را بدهید یا در حین تحصیل درخواست تغییر ویزای خود از دانشجویی به Blue را ارائه دهید.این ویزا به شما این امکان را میدهد تا در حین تحصیل به صورت تمام وقت کار کنید و از مزایای درامدی آن استفاده کنید.
با توجه به اينكه يكي از راههاي حضور در بازار كار كشور آلمان تحصيل دردانشگاهها يا كالج هاي فني و دريافت گواهينامه هاي معتبر در آن كشور مي باشد، اين مؤسسه‌ آمادگي دارد با كمك دفاتر نمايندگي خود در كشور آلمان خدمات لازم به شرح ذيل را به متقاضياني كه تشكيل پرونده داده اند ارائه نمايد:
توجه1: كليه متقاضياني كه واجد شرايط بوده و يا در يك بازه زماني حداكثر 2ساله امكان دستيابي به شرايط اعلام شده را داشته باشند به منظور تشكيل پرونده مي توانند با اين مؤسسة در تماس باشند.
توجه2: در صورت ايجاد محدوديت در ظرفيت پيگيري پرونده ها توسط اين مؤسسة ، اولويت پيگيري با متقاضياني است كه زودتر تشكيل پرونده داده باشند.