كار و اقامت در استراليا از طريق تخصص ويژه نيروهاي ماهر (Skilled Worker) همراه با برنامه هاي آماده سازي و خدمات كاريابي در مقصد

1. مقدمه

استرالیا ششمین کشور بزرگ دنیا پس از روسیه٬کانادا٬چین٬ایالات متحده و برزیل است با وجود اين جمعیت آن زیاد نیست و حدود 22 میلیون نفر می باشد.استرالیا علاوه بر آنكه كشوري صنعتي است، داراي توليدات متنوع كشاورزي و دامپروي نيز مي باشد كه بيش از 75درصد از اين محصولات به خارج از كشور صادر مي گردد. اين كشور دارای تنوع شکل های مختلف زندگی است که در هیچ جای دنیا دیده نمی شود. بزرگ ترین جاذبه برای مهاجرت به استرالیا برای بسیاری، آب و هوای معتدل و شیوه ی زندگی در این کشور است. استرالیا متشکل از مردم بومی و مهاجرین از کشورهای مختلف دنیا می باشد. مردان استراليايي كه طي سالهاي اخير به دنيا آمده اند مي توانند به متوسط عمر 77 سال اميدوار باشند. اميد زندگي براي زن ها 82 سال مي باشد. استراليا ازلحاظ اميد به زندگي، پنجمين كشور جهان است. استراليا براي سال های متمادي، مهاجران را با هر مليتي و از هركجاي جهان به خود جذب نموده است و بر انتخاب افرادي تاكيد دارد كه توانايي هايشان بتواند نقشي مثبت در توسعه استراليا داشته باشد. اگرچه مهاجرت به استرالیا در سالهای نه چندان دور کار چندان دشواری نبود، اما افزایش تقاضای برای مهاجرت به اين كشور در سالهای اخیر، عزيمت به آن را از اين طريق سخت تر کرده است. سالانه بين 100هزار تا 120هزار نيروي كار و متخصص از طريق ويزاهاي اقامتي تخصصي (skilled Migration) به كشور استراليا وارد ميشوند كه تعداد قابل توجهي از آنان را گروه كارگران ماهر و متخصص تشكيل ميدهند. اين ويزاها به گروههاي دائم و موقت، سيستم امتياز بندي و خارج از سيستم امتياز بندي تقسيم مي شوند. آخرين اطلاعات در خصوص مشاغل مورد نياز، سيستم امتياز بندي، شرايط ويزاها و خيلي از موارد ديگر در سايت اداره مهاجرت استراليا به آدرس www.border.gov.au قرار دارد.

2.ويزاي اقامتي چيست (PR) و دولت استراليا چه خدماتي بابت آن به دارندگان اين ويزا ارائه مي نمايد

توجه : Centrelink مركز ارائه خدمات مالي و اجتماعي به افراد داراي اقامت يا شهروندان در استراليا مي باشد.

3.درباره ویزاهای اقامتی (PR) استرالیا از طریق تخصص

a. ويزاهاي 189,190,489 بر اساس سيستم امتياز بندي

منظور از نام نویسی شغلی اين است كه متقاضيان با توجه به وضعيت سابقه كار، مدارك تحصيلي و فني خود مي بايستي يكي از مشاغل اعلام شده در ليستهاي بالا را انتخاب كرده و در فرم تقاضاي خود وارد نمايند (كد آن عنوان شغلي را). در مقابل هر عنوان شغلي در ليست سازماني كه مسئول ارزيابي آن شغل است مشخص گرديده است.اين سازمانها كه معمولا تشكلها و انجمن هاي تخصصي در استراليا هستند از طرف دولت استراليا ماموريت يافته اند كه صلاحيت شغلي متقاضيان را براساس شغلي كه نام نويسي نموده اند تاييد نموده و يا رد كنند. اين تاييد صلاحيت معمولاً بر اساس سه محور عمده: سوابق كاري، مدارك دانشگاهي، Certificates و مدارك فني صورت مي پذيرد. براي برخي از اين سازمانها داشتن مدرك آيلتس در اين مرحله الزامي نيست.

Skilled Independent Visa (189)

نيازهاي پايه (Requirements) براي استفاده از اين ويزا عبارتند از:

Skilled Nominated (190)

نيازهاي پايه (Requirements) براي استفاده از اين ويزا عبارتند از:

Skilled Regional (489)

اين ويزا به متقاضي اجازه كار و زندگي در مناطق خاصي از استراليا براي حداكثر مدت 4سال را ميدهد. در ادامه امكان برخورداري از ويزاي دايم (PR) براي متقاضيان فراهم خواهد گرديد.

نيازهاي پايه (Requirements) براي استفاده از اين ويزا عبارتند از:

b. ويزاهاي اقامت دايم مخصوص نيروهاي ماهر و متخصص خارج از سيستم امتياز بندي

Employer nomination scheme (186)

اين ويزا مخصوص نيروهاي ماهر و متخصصي است كه مي خواهند براي كار كردن به استراليا بياند.اين ويزا از گروه ويزاهاي PR(اقامت دايم) بوده كه از همان ابتدا بصورت دايمي صادر شده و به متقاضي و اعضاء خانواده وي حق تحصيل، كار و اقامت در استراليا را بدون هيچ گونه قيد و شرطي ميدهد و در سيستم امتياز بندي قرار نمي گيرد. براي دريافت اين ويزا متقاضيان بايستي داراي شرايط ذيل باشند:

Regional sponsored migration scheme (187)

اين ويزا مخصوص نيروهاي ماهر و متخصصي است كه مي خواهند براي كار كردن به استراليا آمده و در مناطق كم جمعيت تر استراليا (Regional) كار كنند.اين ويزا از گروه ويزاهاي PR(اقامت دايم) بوده كه از همان ابتدا بصورت دايمي صادر شده و به متقاضي و اعضاء خانواده وي حق تحصيل، كار و اقامت در استراليا را ميدهد و در سيستم امتياز بندي قرار نمي گيرد. براي دريافت اين ويزا متقاضيان بايستي داراي شرايط ذيل باشند:

4. ويزاي كار استراليا (457)

اين ويزا با ساب كلاس 457 به نيروهاي ماهر خارجي اجازه ميدهد كه از طريق يك كارفرماي واجد شرايط كه اسپانسر آنها ميشود براي حداكثر مدت 4سال بسته به تايم قراردادشان وارد استراليا شده و با كارفرماي مورد نظر كار خود را آغاز نمايند. در واقع اين ويزا همان ويزاي كار براي استراليا است. دارنده اين ويزا مجاز است خانواده خود را به استراليا بياورد و آنها حق كار و تحصيل در استراليا را مادامي كه ويزاي متقاضي اصلي اعتبار دارد خواهند داشت.امكان تمديد اين ويزا به دفعات با كارفرماي قبلي يا سايركارفرمايان به شرط برخورداري از شرايط لازم امكان پذير است بدون آنكه نياز باشد متقاضي براي تمديد ويزا خاك استراليا را ترك نمايد.
برخي از شرايط عمده مورد نياز براي متقاضيان به منظور دريافت اين ويزا به قرار ذيل است:

5. خدمات قابل ارائه به متقاضيان

با توجه به شبكه اي همكاري اين مؤسسة‌ با دفاتر امور استخدامي و آژانسهاي كاريابي در كشور استراليا و همچنين برخي از سازمانهاي تخصصي و مسئول در اين حوزه خدمات ذيل از مسيرهاي قانوني و مطمئن و با كمترين هزينه ممكن به متقاضيان ارائه مي گردد:

6. پروسه زمانی دریافت ویزا

از حداقل 6 ماه تا 24 ماه بسته به شرايط متقاضي و نوع ويزا. به عنوان مثال درحال حاضر سرعت رسيدگي به پرونده هايي كه داراي اسپانسر كارفرمايي و يا ايالتي مي باشند از سرعت بالاتري برخور دار است.

7. هزینه ها

هزينه هاي مربوط به درخواست ويزا از اداره مهاجرت ،تقاضاي Sponsorship از ايالتهاي اسپانسر كننده و همچنين ارزيابي مدارك تحصيلي و شغلي از سازمانهاي ارزيابي كننده كه بسته به رشته شغلي، نوع ويزا و همچنين تعداد اعضاء خانواده ممكن است متفاوت باشد (معمولا از 5000 الي 9000دلار استراليا ).
حق الزحمه مؤسسه بسته به نوع خدمات قابل ارائه ، نوع ويزا و مسير پيگيري پرونده متفاوت است كه در زمان ارزيابي شرايط متقاضيان به آنان اعلام مي گردد.
توجه 1 : قرار گيري در پروسه دريافت اقامت كاري براي كشورهاي مهاجر پذير كار آساني نيست.داشتن دانش و اطلاعات كافي، برنامه ريزي مناسب، انگيزه قابل توجه و برخورداري از پشتيباني و راهنمايي هاي مفيد تضمين كننده موفقيت در اين مسيرخواهد بود. فلسفه كاري اين مؤسسة آماده سازي متقاضيان براي آشنا شدن با واقعيتها به دور از هرگونه بزرگنمايي است تا بتوانند با ارزيابي مناسب از شرايط تمامي مراحل را با موفقيت پشت سربگذرانند.
توجه 2 : با توجه تنوع ويزاهاي كاري(skill) موجود در استراليا، بررسي شرايط متقاضيان وانطباق آن با گزينه هاي موجود كاري تخصصي است كه بسته به شرايط هر متقاضي بايستي بصورت جداگانه انجام پذيرد.
توجه 3 : امكان تشكيل پرونده از طرف اين مؤسسة و پيگيري آن براي كليه متقاضياني كه واجد شرايط بوده و يا در يك بازه زماني حداكثر 2ساله با توجه به نوع مسير انتخابي امكان دستيابي به شرايط اعلام شده را داشته باشند فراهم خواهد بود. اولويت پيگيري با متقاضياني است كه زودتر تشكيل پرونده داده باشند.

كليه متقاضيان براي تشكيل و پيگيري پرونده و همچنين قرار گيري در برنامه هاي آماده سازي براي اعزام به كشور استراليا توصيه ميشود در ابتدا فرم ارزيابي خود را از طريق سايت تكميل و ارسال نموده و سپس با موسسه براي ادامه كار در تماس باشند. ضمنا اطلاعات تكميلي و بيشتر را مي توانند از طريق كانال تلگرام مؤسسه در اين خصوص پيگيري نمايند.