• پایتخت تمدن و نقطه اتصال دو قاره آسیا و اروپا با جاذبه ها و تسهیلات قوی در گردشگری.
 • یکی از 20 اقتصاد برتر جهان و عضو گروه G20.
 • جمعیتی حدود 80میلیون نفر و با تولید ناخالص داخلی و در آمد سرانه دو نیم برابر در مقایسه با ایران.(15000 دلار درآمد سرانه در 2012).
 • نرخ رشد اقتصادی بالای7% درسالهای گذشته و حدود 5% در سالهای اخیر با تکیه بر حمایت از بخش خصوصی.
 • هزینه های زندگی‌همچون اجاره خانه، خوراک و پوشاک مشابه و دربرخی مواقع حتی ارزانتر از ایران(اما با کیفیت بالاتر) اما سوخت، انرژی و حمل و نقل گرانتر.
 • احتمال زیاد در پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا در پنج سال آینده.
 • قرار گيري در 10کشور اول دنیا از نظر تولیدات کشاورزی و 20 کشور اول دنیا در تولیدات صنعتی(نساجی، پالایش نفت،صنایع غذایی و شیمیایی، خودرو و ماشین سازی و ساختمان) با گرایش صادراتی.یکی از بزرگترین صادر کنندگان پوشاک، صنایع غذایی،خودرو،تلویزیون و محصولات الکترونیک و خانگی به قاره اروپا و کشورهای منطقه.

انواع اقامت در ترکیه

 • اقامت توریستی 90 روزه بدون ویزا:

 • در ۲۳ بهمن ماه ۱۳۴۲ توافقنامه ای بین دولت ایران و دولت ترکیه منعقد شد که بر اساس آن شهروندان دو کشور برای رفت و آمد به ترکیه و ایران نیاز به اخذ ویزا ندارند.در سال ۲۰۱۲ این توافقنامه با تغییراتی مجددبه امضا رسید و بر اساس قوانین جدید هریک از اتباع دو کشور می توانند با داشتن گذرنامه معتبر به مدت ۳ماه در خاک هریک از کشورها اقامت داشته باشند. ولی با این نوع ویزا دارنده آن اجازه کار و یا تحصیل در ترکیه را نخواهد داشت.

 • اقامت توریستی 6 ماهه ویا یک ساله با کارت اقامت:

 • برای اقامت بالای 90 روز در ترکیه باید کارت اقامت دریافت نمود. برای اقدام به اداره مهاجرت در ابتدا باید ترجمه مدارک مربوطه انجام گرفته شده و توسط دفترخانه اسناد رسمی تایید شده و سپس بیمه سلامتی یک ساله و قرارداد منزل به مدت یک سال تهیه شده و فرم آنلاین برای گرفتن قرار ملاقات تنظيم گردد.

 • اقامت تحصیلی و دانشجویی:

 • مشابه خيلي ديگر از كشورها، کشور ترکیه نیز اقدام به اعطا ویزای تحصیلی برای دانشجویان خارجی می نماید.در این خصوص افراد متقاضی باید مدارک خود را برای دانشگاه های ترکیه ارسال نمایند( مدارك تحصيلي، GRE، مدارك زبان انگليسي مانند IELTS و TOEFL و يا مدارك زبان تركي مانند TOMER) كه بسته به رشته و نوع دانشگاه ممكن است متفاوت باشد.پس از اخذ اقامت تحصیلی کشور ترکیه به مدت یکسال اجازه اقامت در ترکیه را میدهد و افراد باید پس از پایان یک سال اقدام به تمدید مجدد اقامت خود نمایند.توجه شود كه اخذ ویزای تحصیلی به معنای حق شهروندی و اخذ اقامت دائم ترکیه نمی باشد و پيشنهاد ميشود در حال حاضر كساني كه به دنبال اخذ اقامت تركيه مي باشند به ساير روشها نيز توجه كنند.

 • اقامت از طریق خرید ملک:

 • اتباع خارجی که اقدام به خرید املاک و مستغلات درترکیه می نمایند درمرحله اول قادر به اخذ اجازه اقامت یک ساله، و در پایان یک سال قادر به تمدید اقامت ترکیه خود خواهند بود و در صورت كسب يك سري شرايط خاص در طي 5 تا 8 سال، ممكن است امكان دريافت اقامت دائم تركيه رو نيز داشته باشند . البته این قانون سالهاست نسبت به اتباع کشورهای اروپایی و امریکا اجرا شده و بر اساس قوانین جدید به تصویب رسیده اتباع کشور ایران نیز می توانند با خرید ملک در ترکیه به اقامت دائم این کشور دست یابند. از سال ۲۰۱۶ اقامت موقت یک ساله به دو ساله تغییر یافت و در واقع خرید ملک در ترکیه از اين نظر ميتواند يك امتياز باشد..قانون اعطای اجازه اقامت به اتباع خارجی در قبال خرید املاک و مستغلات در کشور ترکیه که اتباع بسیاری از کشورهای منطقه مشتاقانه در انتظار تصویب آن بودند پس از انتشار در روزنامه رسمی دولت ترکیه لازم الاجرا اعلام شد.

  توجه شود كه برخلاف سيلي از تبليغات كذب ماهواره اي و آ‍ژانسهاي فروش ملك در تركيه، خريد ملك در اين كشور نميتواند به تنهايي تضمين كننده دريافت اقامت دائم و يا شهروندي تركيه باشد و شروط ديگري همچون حسن سابقه، سايقه حضور و زندگي در كشور تركيه واثبات توانمندي مالي (پروسه ارزيابي) در مدت 5 تا 8 سال زندگي متقاضي در تركيه، نوع ملك خريداري شده از نظر موقعيت قرار گيري و واجد شرايط بودن ملك، همگي از شروط مهم و كليدي هستند كه از همان ابتدا بايد مورد دقت و نظر قرار گيرند.متاسفانه هرساله تعداد زيادي از هم وطن هاي ايراني بدون شناخت و اطلاعات لازم، از اين طريق متحمل هزينه هاي گزافي ميشوند.

 • اقامت طریق سرمایه گذاری و ثبت شركت:

 • کشور ترکیه نيز شرايط سرمایه گذاری و ثبت شرکت را برای افراد متقاضی ورود به ترکیه فراهم نموده است. در اين مسير، افراد برای ثبت شرکت خود در ترکیه مي بايستي يك بیزینس پلن ارائه داده و بسته به شرکتی که در ترکیه به ثبت رسانده اند فعالیت تجاری داشته باشند و در صورتی که شرکت فعالیت داشته باشد و به سوددهی لازم برسد و فرایند فعالیت شرکت به درستی اجرا شود، اقامت فرد سرمایه گذار سال به سال تمدید شده و بعد از ۵سال می تواند اقامت دائم ترکیه را دریافت نماید.

 • اقامت از طریق استخدام رسمی و پرداخت بیمه توسط کارفرما :

 • به دلايلي همچون همسايگي با ايران، نزديكي فرهنگ و دين، اقتصاد قدرتمند و رو به رشد، هزينه هاي پايين زندگي، تسهيلات رفت و آمد و همچنين ارتباط قوي با اروپا و امكان به عضويت در آمدن در اتحاديه اروپا در سالهاي نزديك، كشور تركيه يكي از مقاصد كارجويان ايراني در سالهاي اخير قرار گرفته است.

  در صورت ورود به بازار کار كشور تركيه از طريق استخدام تمام وقت، بعد از گذشت حداقل 5 سال امكان دريافت اجازه كار و اقامت دائم اين كشور وجود دارد. در حال حاضر اين روش يكي از روشهاي خوب، كم ريسك و كم هزينه براي كساني است كه مايل هستند برنامه كار و اقامت خود را در تركيه دنبال كنند.

 • اقامت ترکیه از طریق ازدواج :

 • براساس قوانین ترکیه افرادی که با شهروندان ترکیه ازدواج میکنند به مدت ۳سال اقامت ترکیه را دریافت میکنند و پس از گذشت ۳سال می توانند برای اخذ تابعیت ترکیه درخواست دهند.البته ازدواج با اتباع ترکیه نباید به صورت صوری و نمایشی باشد و افراد متقاضی باید مدارک رسمی ازدواج خود را ارائه دهند.در ضمن ازدواج با افرادی که در ترکیه پناهنده شده اند منجر به اخذ تابعیت ترکیه نخواهد شد.فرایند اخذ اقامت و تابعیت ترکیه به واسطه ازدواج با اتباع ترکیه ممکن است ۳الی۵سال به طول انجامد و در طی این مدت ازدواج افراد تحت نظر پلیس و اداره مهاجرت ترکیه قرار میگرد تا از ازدواج آنها مطمئن شوند و در صورتی که محرز شود افراد صرفا جهت کسب حق شهروندی و اقامت ترکیه باهم ازدواج کرده اند ممکن است دولت ترکیه حق شهروندی بدست آمده را از فرد متقاضی سلب نماید.

توصيه ها و هشدارهاي ايمني در ارتباط با برنامه هاي تركيه:

كشور تركيه با بكارگيري سياستهاي مدبرانه اقتصادي در 20 سال اخير توانسته است در مسير رشد اقتصادي گام بردارد اما برخي از شاخصهاي آن از جمله شاخص امنيت ، هنوز نتوانسته است در كنار شاخص هايي همچون درآمد سرانه و توليد ناخالص داخلي رشد داشته باشد و بعبارتي نميتوان شرايط اين كشور را با شرايط كشورهاي توسعه يافته اروپاي غربي و يا كشورهاي مهاجر پذيري مانند استراليا و كانادا در يك سطح دانست.در واقع ممكن است الزماً حضور و يا زندگي در كشوري مانند تركيه عليرغم فرصتهاي موجود آن نتواند تضمين كننده يك برنامه موفق و آينده دار براي متقاضيان باشد. لذا خيلي مهم است كه :

اولاً: متقاضيان بدانند كه چه هدف يا اهدافي را از حضور خود در اين كشور ميخواهند تعقيب كنند.

ثانياً: از مشاوره ها و راهنمايي هايي برخوردار گردنند كه به دور از جنجالهاي كذب تبليغاتي، با آشكار نمودن قوانين و واقعيتهاي موجود در اين كشور اجازه دهد متقاضيان با يك آگاهي كامل از شرايط دست به انتخاب زده و با آمادگي كامل به استقبال آينده بروند.

مشكل اصلي از آنجا آغاز ميگردد كه برخي از موسسات (قانوني يا غير قانوني) به منظور بالا بردن تيراژ فعاليت و كسب مشتري بيشتر، بدون بيان واقعيتها و با ايجاد انتظارات واهي، متقاضيان را در برنامه ها يي قرار ميدهند كه خروجي آن با واقعيت منطبق نيست و بدين ترتيب موجبات نااميدي و عدم كاميابي مراجعين را فراهم مي آورند.لذا توصيه ميشود قبل از اقدام روي گزينه هاي تركيه از سرويسهاي مشاوره و اطلاع رساني موسسة‌ استفاده نماييد.

اين مؤسسة ‌با در اختبار داشتن يك شبكه همكاري ارتباطي و پشتيباني مطمئن در كشور تركيه (كارگزار مقيم، دفاتر كاريابي، معاملات املاك، ثبت اسنادو...) آمادگي دارد تا بسته به نوع برنامه انتخابي، پشتيباني لازم را از متقاضيان از مسيرهايي مطمئن و با هزينه هاي متعارف و منطقي بعمل آورد.

ليست سرويسهاي مشاوره و همچنين پشتيباني برنامه هاي مرتبط با كشور تركيه در وب سايت مؤسسة‌ قابل بررسي است.