مقدمه

آلمان کشوری است که در قلب اروپا قرار دارد و با کشورهای دانمارک، هلند، بلژيک، فرانسه، سوييس، اتريش، جمهوری چک و لهستان همسايه می باشد. زبان رسمی اين کشور آلمانی است و اکثر مردم به زبان انگليسی آشنايي دارند. کد اين کشور 0049 و واحد پول آن يورو مي باشد. کشور آلمان از نظر صنعتی بعد از آمريکا و ژاپن در مقام سوم قرار دارد. مهمترين صنايع اين کشورکارخانه های اتومبيل سازي ، ماشين آلات سنگين ، الکترونيک و کارخانه های صنايع شيمی و کامپيوتر می باشند. آلمان دارای یک بازار اقتصادی اجتماعی با نیروی کار مجرب، موجودی سرمایه بزرگ، سطح پایین فساد، و سطح بالايي از نوآوری است.

اين كشور دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت است و همچنين به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادیِ حوزهٔ پولیِ یورو محسوب می‌شود. شهرهای بزرگ آلمان برلین، هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت می‌باشند.آلمان با ۸۱ میلیون نفر جمعیت، پرجمعیت‌ترین کشور اتحادیه‌ی اروپا است. جمعیت این کشور در يكدهه گذشته حدود دو میلیون نفر کاهش یافته است .رشد بالاي صنعتي و مشكل جمعيتي (كاهش نرخ زاد و ولد + پير شدن جمعيت فعال موجود) سبب شده است كه اين كشور به يكي از وارد كنندگان نيروي كار متخصص در جهان تبديل شود.

كار درآلمان

کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا می باشند تقریبا قوانین کار مشترکی دارند. كليه افرادي كه تابعيت خارج از اتحاديه اروپا را دارند براي كار در كشورآلمان نيازمند دريافت ويزاي كار مي باشند. درحال حاضر با توجه به نياز كشورآلمان به نيروهاي متخصص و جوان، امكان صدور ويزاي كار براي متخصصين خارج از اتحاديه اروپا بخصوص در مشاغلي كه در ليست كمبودهاي اين كشور اعلام گرديده است وجود دارد. متقاضيان مي بايستي اولاً مدارك تحصيلي ،حرفه اي و سابقه كار مرتبط با مشاغل اعلام شده را داشته باشند و ثانياً يك پيشنهاد شغل از يك كارفرماي معتبر در كشور آلمان را داشته باشند.

منظور دولت آلمان از كارفرماي معتبر، كارفرمايي است كه از يك تعداد كارمند ثابت داشته و از يك حداقل گردش مالي و پرداخت ماليات در سال برخوردار بوده و همچنين بابت جذب نيروي متخصص خارجي (با توجه به كمبودهاي مطرح شده) از اداره كار ايالت مجوزهاي لازم را اخذ نموده باشد. ضمناً اين كارفرما متعهد به پرداخت حداقل هاي حقوق تعيين شده (32 تا 42 هزار يورو ساليانه بسته به مشاغل مختلف) به نيروي كار خارجي مي باشد.

ليست كمبودهاي شغلي كشور آلمان به نيروهاي متخصص خارجي عمدتاً در حوزه هاي ذيل مي باشد:

برق،الكترونيك ومكانيك در گرايشهاي مختلف، کامپیوتر،صنایع،تعميرونگهداري، اتوماسيون صنعتي،صنايع فلز، الكتروتكنيك، صنايع ساختماني و مهندسين عمران،لوله كشي و تاسيسات، شیمی، فیزیک، آی تی، گروه پزشکان، دارو سازان و پرستاران و…

در حال حاضر دولت آلمان يك ويزاي اقامت 6 ماهه (به عنوان ويزاي جستجوي كار) را تعريف نموده است تا نيروهاي متخصص خارج از اتحاديه اروپا بتوانند حداقل به مدت 6 ماه در اين كشور حضور پيدا كرده و از طريق مواردي همچون شركت در مصاحبه هاي شغلي شانس خود را براي پيدا كردن كارفرما (اسپانسر) و تنظيم قرارداد كار امتحان نمايند. در اين ويزا متقاضي اجازه كار ندارد و فقط مي تواند فعاليتهاي مرتبط در جستجوي شغل را در دستور كار خود قرار دهد و همچنين روي اين ويزا نميتواند براي همسر و فرزندان خود تقاضاي ورود به كشور آلمان را داشته باشد اما در صورت پيدا شدن كارفرماي معتبر و واجد شرايط و تنظيم قرار داد كار، متقاضي ميتواند ويزاي كار و اقامت كاري (Blue Card) را از آلمان دريافت نموده و خانواده خود را به اين كشور ترانسفر نمايد و همچنين معمولاً بعد از گذشت 4 الي 5 سال سابقه كار و پرداخت ماليات، نسبت به دريافت اقامت دائم خود از كشور آلمان اقدام نمايد. برروي ويزاي كار، خانواده متقاضي اجازه كار و تحصيل در آلمان را خواهند داشت و از يكسري مزاياي ديگرهم برخوردار خواهند گشت.

داشتن مدرك زبان آلماني براي دريافت ويزاي كار در آلمان اجباري نيست اما بايد توجه نمود با توجه به موارد مطرح شده در اغلب مشاغل اگه متقاضي به زبان آلماني در سطح خوبي آشنا نباشد، امكان تنظيم قرارداد كار وجود نخواهد داشت.

Blue Card آلمان

Blue Card يا همان كارت آبي در واقع به نوعي اقتباس از كارت سبز يا همان Green Card امريكاست ولي در واقع يك مجوز اقامت همراه با كار در اتحادیه اروپاست براي اتباع غير اروپايي و هدف آن جذب نيروي كار متخصص است. کمبود نیروی متخصص دولت آلمان را وادار به تصویب قانون “کارت آبی” اقامت کاری نموده که به متخصصان غیراروپایی و دانش آموختگان غیر آلمانی در آلمان، امکان زندگی و فعالیت در این کشور را می‌دهد. این قانون در جهت ساماندهی وضعیت مهاجران تحصیل کرده در آلمان تصویب شده که از اول جولای ۲۰۱۲ به اجرا گذاشته شده است. بر اساس آمار اداره‌ی مرکزی کار این کشور که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، آلمان تا سال ۲۰۲۵ به ۶ میلیون نیروی متخصص نیاز دارد. برای تأمین این نیاز، مهاجرت دست‌کم دو میلیون نیروی کار با مدرک کارشناسی ارشد به این کشور ضروری است.

کشور آلمان در سال 2015 تعداد 14486 مجوز بلوکارت صادر کرد که بالاترین میزان بلوکارت در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حتی میزان بلوکارت‌های صادر شده در سالیان پیش در آلمان محسوب می‌شود و طبق آمار اعلام‌شده اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان برای نیمه اول سال 2016، بالغ بر 8670 مجوز بلوکارت صادر شده که نشان از سیر صعودی صدور بلوکارت دارد. كشور آلمان بيشترين آمار صدور Blue Card را دربين كشورهاي اتحاديه اروپا دارد.بلوکارت امکانات ويژه فراوانی را برای متقاضيان مهاجر فراهم ميسازد. یکی از ويژگی های اصلی بلوکارت، اقامت و ایجاد حق کار برای متخصصين خارج از اتحاديه اروپا در يك بازه زماني 1 الي 3 ساله مي باشد.بلوکارت اتحادیه اروپا در 25 تا از 28 کشور اتحادیه اروپا به کار می رود ولی در دانمارک، ایرلند و انگلیس کاربرد ندارد .

تحصيل در آلمان

در آلمان بيش از ۳۰۰ دانشگاه و به همين تعداد دانشکده های فنی ، مدارس عالی تخصصی و آکادمی های هنر وجود دارد. دانشگاه ها به چند دسته تقسيم می شوند:

 • موسسه آموزش عالی فنی با تاکيد بيشتر بر فعاليت علمی (fachhochschule)
 • دانشگاه با تاکيد بيشتر بر علوم نظری (Universitaet)
 • دانشکده يا آکادمی موزيک و هنر (Musik und Kunsthochschule)
 • دانشکده تربيت بدني (Sporthochschule)

دانشگاه های آلمان به دولتی و خصوصی تقسیم بندی می شوند که البته اکثر دانشگاه ها دولتی می باشند و در حال حاضر از دانشجويان خارجي شهريه دريافت نمي كنند. البته احزاب رقيبي در كشور آلمان وجود دارند كه به اين مسئله معترض بوده و معتقدند كه كشور آلمان همانند ساير كشورها ميبايستي از دانشجويان خارجي شهريه دريافت نمايد لذا رايگان بودن تحصيل براي دانشجويان خارجي در كشور آلمان ممكن است هميشگي نباشد.در آلمان بيش از 80 دانشگاه انگلیسی زبان وجود دارد که بعضی از این دانشگاه ها بعد از ۶-۴ ترم به دانشگاه های کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا و نیوزلند ترانسفر می کنند. تحصيل در برخي از اين دانشگاهها نيز رايگان بوده و با مدارك تافل و آيلتس پذيرش مي نمايند.

در هر دانشگاه در آلمان اداره کمک به امور دانشجویان خارجی وجود دارد که کلیه مراتب انجام کار مانند: خوابگاه، بیمه درمانی و … توسط این اداره انجام می شود. حتی قبل از ورود به آلمان می توان با کمک این اداره در مورد رزرو خوابگاه اقدام نمود.

هزینه زندگی یک دانشجو در آلمان به صورت میانگین 600 تا 850 یورو در ماه است که بسته به محل شهر و اقامت متفاوت مي باشد.قسمت عمده آن مربوط به اسکان می شود

تحصیل در آلمان یکی از محبوب ترین گزینه های تحصیلات بین المللی به شمار می رود و کشور آلمان هر سال پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان از سرتاسر دنیا می باشد. از عوامل این محبوبیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحصیل با هزینه پایین در دانشگاههای دولتی و خصوصی در قیاس با سایر کشورهای اروپایی و امریکایی.
 • وجود برخی از دانشگاههای برتر دنیا در کشور آلمان.
 • امکان تمدید ویزا (به مدت 18 ماه) پس از اتمام تحصیل به منظور پیدا کردن کار و اخذ اقامت دائم آلمان.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی رشته ها و دانشگاهها.
 • امکان سفر به تمامی مناطق اتحادیه اروپا با ویزای دانشجویی آلمان.
 • امکان کار دانشجویی و پوشش نسبی هزینه ها.
 • امکان اخذ پذیرش بدون مدرک زبان و محدودیت سنی از برخی از دانشگاهها.
 • امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال.

با توجه به نیاز روز افزون کشور آلمان به مهاجرین متخصص و تسهیل قوانین مهاجرت هم اکنون گزينه تحصیلي يكي از بهترین روش ها برای ورود به این کشور و دست یابی به جایگاه شغلی شایسته و کسب اقامت دائم می باشد.

مقطع کارشناسی در آلمان یک دوره ۳ تا ۵ ساله می باشد. برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاههای دولتی آلمان، متقاضیان ايراني باید دارای مدرک دیپلم + پیش دانشگاهی + يك قبولي در دانشگاه دولتي بوده و يا اينكه داراي مدرك ليسانس (قابل ارزشيابي درآلمان) بوده و همچنین مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی باشند. البته پذيرش در دانشگاههاي دولتي آلماني، به زبان آلماني صورت مي پذيرد.

مقطع کارشناسی ارشد در آلمان یک دوره ۱ تا ۳ ساله می باشد که به زبان آلمانی و در تعداد كمتري از دانشگاهها به زبان انگلیسی ارائه می شود. با تغییر برخی از قوانین آموزشی آلمان در حال حاضر معمولا دانشجویان ایرانی با مدرک کارشناسی (با قابليت ارزشيابي از آلمان) و همچنین مدرک زبان آلمانی B1 یا آیلتس 6 (برای تحصیل به زبان انگلیسی) می توانند مستقیماً برای دوره کارشناسی ارشد در آلمان اقدام کنند.

کالج دوره ای یکساله می باشد که معمولا از ۲ ترم تحصیلی تشکیل شده. ممکن است در برخی از رشته ها و دانشگاه ها، گذراندن دوره یکساله کالج نیاز باشد. شرکت در کالج رایگان می باشد و همچنین برخی هزینه ها از جمله هزینه های حمل و نقل در محدوده کالج را پوشش می دهد. دانشجویان در مدت تحصیل در کالج اجازه کار ندارند و تنها در تعطیلی ما بین دو ترم می توانند کار کنند. متقاضیان ایرانی که مایل هستند در دانشگاه های آلمان مشغول به تحصیل شوند، در صورتی که در ایران دانشجو نبوده باشند و یا کمتر از دو سال در ایران تحصیل کرده باشند، معمولا باید دوره کالج را بگذرانند.

در پايان با توجه به موارد مطرح شده و همچنين سابقه فعاليت چندين ساله اين مؤسسه در اعزام نيروي متخصص به كشور آلمان با همكاري كارگزار مقيم در اين كشور (شهر هانوفر)، پكيجهاي مختلفي طراحي گرديده تا در نهايت امكان اقامت ، كار و زندگي را براي نيروهاي متخصص ايراني در كشور آلمان از طريق گزينه هاي كاري و تحصيلي فراهم آورد. جزئيات برنامه ها و خدمات قابل ارائه در وب سايت موسسه آمده است به آدرس www.parscareer.com