کانادا (Canada) کشوری در شمال قارهٔ آمریکای شمالی و دومین کشور پهناور جهان است که بخش زیادی از خاک آن به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است. ساختار حکومت در کانادا از پادشاه یا ملکهٔ بریتانیای کبیر، دولت محوری فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت‌های ایالتی و فرماندار کل که به عنوان نمایندهٔ ملکه الیزابت ایفای نقش می‌کند، تشکیل شده است.این کشور با دارا بودن ۱۰ استان و ۳ ناحیه توسط دولت‌های مستقل از هم اداره می‌شود، که در مجموع زیر پوشش دولت فدرال قرار گرفته و کانادای متحد را تشکیل میدهند.

کانادا پس از روسیه بزرگترین کشور جهان است، اما جمعیت آن تنها حدود یک پنجم جمعیت روسیه می باشد. نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور در امتداد مرز جنوبی آن، تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری آمریکا زندگی می‌کنند. پرجمعیت‌ترین شهرهای كانادا به ترتیب تورنتو، مونترآل و ونکوور می‌باشند.

نزدیکی جغرافیایی این کشور به آمریکا سبب شده تا روابط اقتصادی کانادا و آمریکا بسیار گسترده باشد، به گونه‌ای که آمریکا و کانادا بزرگترین رابطه اقتصادی را در جهان دارند و حجم معاملات این دو کشور با هم از معاملات هر دو کشور دیگری در جهان بیشتر است. با این حال این رابطه اقتصادی قوی، مضراتی هم برای کانادا در پی داشته‌است. آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه‌های آمریکایی در نزدیکی مرز دو کشور یکی از این مضرات است.

کانادا منابع طبیعی فراوانی دارد. آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور در آن قرار دارد، معتدل است. آبشار نیاگارا، عریض‌ترین آبشار جهان هم در این کشور قرار دارد. پایتخت سیاسی کانادا شهر اتاوا است، محلی که در آن مجلس فدرال کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. او یک کانادایی است که به صورت تشریفاتی رئیس مملکت است و به عنوان نمایندهٔ ملکه الیزابت دوم در کانادا، مستعمرهٔ سابق بریتانیای کبیر، زندگی می‌کند. وی توسط نخست وزیر کانادا انتخاب می شود.

مهم‌ترین استان از لحاظ اقتصادی و سیاسی استان انتاریو می‌باشد که شهرهای تورنتو و اتاوا در آن قرار دارد. کِبـِک، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نووااسکوشیا، انتاریو، جزیرهٔ پرینس ادوارد آیلند و ساسکاچوان استان‌های این کشور هستند. ۳ قلمروی آن نواحی شمال غرب، نوناووت و یوکان است. جمعیت کانادا بر طبق آخرین گزارش اداره آمار کانادا بیش از سی و پنج میلیون نفر اعلام شده كه مرتب دستخوش تغيير مي گردد

زبان فرانسه

زبان فرانسه زبان مادری حدود ۶٫۶ میلیون کانادائی است. بیشتر فرانسوی زبانان در استان کبک زندگی می‌کنند. اما در حدود ۱ میلیون نفر از آنها در استان‌های دیگر کانادا بسر می‌برند. حدود ۷۶ درصد از فرانسوی زبانهای بیرون استان کبک، در استان‌های انتاریو و نیوبرانزویک زندگی می‌کنند. زبان فرانسه به همراه زبان انگلیسی، دو زبان رسمی در کشور کانادا محسوب می‌شوند.

ایرانیان کانادا

جمعیت کوچک اما قابل توجهی از این کشور را تشکیل می‌دهند. بنا بر آخرین محاسبات غیر رسمی، ۴۱۰۰۰۰ نفر در کانادا خود را ایرانی یا منشعب از ایرانیان می‌دانند .بیش از یک میلیون مسلمان از قومیت‌های گوناگون که عمدتاً مهاجر هستند، در کانادا زندگی می‌کنند. محل اقامت مسلمانان این کشور به ترتیب تراکم جمعیت آنان، عبارت است از شهرهای تورنتو، مونترآل، ونکوور، اتاوا، وندزور و برخی شهرهای دیگر مانند هالی فکس، کیچنر، واترلو، ادمنتون و وینی پگ. مجموع مراکز اسلامی و مساجد موجود در کانادا، بالغ بر سیصد و شصت مسجد و سازمان اسلامی است.

کانادا یکی از کشورهای عضو گروه هشت است. این کشور دارای منابع معدنی غنی، صنایع پیشرفته (همچون خودروسازی، صنایع شیمیایی و نفت، صنایع غذایی، چوب و کاغذ، صنایع معدنی و فلزی و شیلات) و محصولات فراوان کشاورزی (از جمله گندم، دانه‌های روغنی، میوه، سبزیجات و توتون) است.

استان كبك

استان کبک که یا “ la belle province ” که به معنی ایالت زیبا میباشد، دومین استان بزرگ کانادا با جمعیتی در حدود هشت میلیون نفر می باشد و در شرق کانادا واقع شده است. کبک استانی زیبا و دارای فرهنگی های گوناگون است. كبک تنها استان فرانسوی زبان کانادا است. مرکز آن شهر کبک سیتی (Quebec City) است که در حدود650,000 نفرجمعیت دارد. مونترآل (Montreal) دومین شهر بزرگ کانادا با حدود 3.6 میلیون نفر و دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان در دنیامیباشد که در استان کبک قرار گرفته دارد. بر اساس توافقنامه بین دولت فدرال و دولت کبک در ارتباط با مهاجرت، استان کبک، مهاجرین خود را بر اساس احتیاجات استان طراحی و برقرار نموده است.در صورتیکه قصد اقامت در کبک داشته باشید، ابتدا بایستی پروسه مربوط به گزینش این استان را طی نمائید و قبل از دریافت مجوز اقامت از طرف اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، گواهی گزینش کبک را دریافت کرده باشید.

مشابه برنامه مهاجرت فدرال، ۴ دسته اصلی برای اقامت در استان کبک وجود دارد که میتوان آنها را به طورت زبر خلاصه کرد:

  • نیروهای متخصص کبک: نيروهاي ماهر و متخصصین بر اساس یک سری فاکتورهای گزینشی در یک سیستم امتیازی ارزیابی میشوند. این سیستم به صورتی طراحی شده است که میزان احتمال اینکه فرد در استان کبک از نظر اقتصادی مستقر شود را تعیین کند
  • مهاجران تجاری کبک: سرمایه گذاران، کارآفرینان و افراد خود اشتغال به صورت کلی بر اساس میزان توانائیشان برای کمک و ایجاد یک اقتصاد قوی و موفق در استان کبک و انتخاب میشوند
  • مهاجرت خویشاوندی کبک: تحت شرایط خاصی، شهروندان و افراد مقیم کانادا که در استان کبک زندگی میکنند، میتوانند بستگان نزدیک خود را در خارج از کانادا برای مهاجرت اسپانسر کنند
  • گروه تجربه در کبک: کارکنان موقت خارجی در کبک یا دانشجویان خارجی که در این استان فارغ التحصیل شده اند، معمولا شرایط این را میتوانند داشته باشند که از اقامت موقت به اقامت دائم تبدیل شوند
  • Provincial Nominee Program : PNP نامیده میشوند. برای اقدام از روشهای استانی، فرد بایستی توسط استان یا منطقه مربوطه نامزد شده باشد

روشهاي حضور در بازار كار كانادا

داشتن پيشنهاد كار(Job offer) و دريافت ويزاي كار همراه با اجازه كار(work permit)

پيدا شدن كارفرما،عقد قرارداد و دريافت ويزاي كار سرراست ترين روش حضور در بازار كار كشور كانادا مي باشد. در اين روش كارفرمايان كانادايي براي آندسته از پستهاي شغلي و سازماني كه جهت تكميل آن از طريق كارجويان داخل كانادا با كمبود مواجه هستند با طي كردن تشريفات اداري و درصورت تاييد دولت ايالتي مي توانند اين كمبود نيرو را از طريق كارجويان سايركشورها تكميل نمايند كه عمدتاً در حوزه نيروهاي ماهر و متخصص قرار دارند. به عبارتي كارفرمايان كانادايي معمولا براي استخدام نيروهاي ساده و نيمه ماهر مجوزي براي جذب نيرو از خارج كشور نمي توانند دريافت كنند.كارجوي خارجي منتخب توسط كارفرماي كانادايي بايستي سطح قابل قبولي از تخصص، certificateها،سابقه كار و دانش زبان انگليسي يا فرانسه (بسته به ايالت) را داشته باشد تا كارفرما بتواند براي او ويزاي كار دريافت نمايد. در برخي از موارد ضروري است تحصيلات، دانش فني يا تخصص كارجويان خارجي از قبل توسط سازمانهاي ذيربط در كانادا مورد ارزيابي قرار گرفته باشد.اين شرايط بسته به پستهاي شغلي و ايالت هاي مختلف در زمانهاي مختلف ممكن است تغيير كند. آشنايي به زبان فرانسه براي استان كبك و زبان انگليسي براي ساير استانها در اين روش الزامي است. افرادي كه به هردو زبان آشنا باشند دراولويت قرار خواهند داشت.

دريافت اقامت ويژه نيروهاي متخصص از طريق شركت در برنامه Express Entry

اين روش از سال 2015 براي جذب نيروي متخصص در كانادا بكار گرفته شده و توانسته زمان رسيدگي به پرونده ها را به شدت كاهش دهد. اين روش در واقع يك سيستمي است كه توسط دولت كانادا طراحي شده است تا بتواند به وسيله آن جذب نيروهاي متخصص را از طريق اعطاي اقامت در اين كشور مديريت كند. جهت اطلاع از آخرين اطلاعات و تغييرات در خصوص انواع و يزاها،جدول امتياز بندي، رشته هاي مورد نياز و ديگر موارد مي توانيد به سايت اداره مهاجرت كانادا به آدرس www.canada.ca مراجعه نماييد.

شركت در برنامه هاي مهاجرتي و اقامتي كبك

بر اساس توافقنامه بین دولت فدرال و دولت کبک در ارتباط با مهاجرت، استان کبک، مهاجرین خود را بر اساس احتیاجات استان طراحی و برقرار نموده است.در صورتیکه قصد اقامت در کبک داشته باشید، ابتدا بایستی پروسه مربوط به گزینش این استان را طی نمائید و قبل از دریافت مجوز اقامت از طرف اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، گواهی گزینش کبک را دریافت کرده باشید كه مشروح برنامه هاي اين ايالت در بخش هاي بالايي توضيح داده شد.

شركت در برنامه انتخاب توسط ايالتها PNP:

اغلب ايالتهاي كانادا مي توانندبسته به نيازشان، از متقاضياني كه شرايط لازم را داشته باشند نام نويسي بعمل آورند تا از اين طريق متقاضيان بتوانند موفق به دريافت اقامت كانادا شوند. در برابر متقاضيان متعهد ميشوند كه برنامه كار و زندگي خود را (تعهدهاي چند ساله) در همان ايالت برقرار نمايند.

برنامه هاي كارآفريني و كسب و كار

افرادي كه سابقه مديريتي و راه اندازي كسب و كارموفقي در كشور خود را تجربه كرده باشند به شرط داشتن شرايط مورد نظر(شرايط اعلام شده از طرف استان) مي توانند با خريد يك كسب و كار در كانادا و استان مورد نظر فعاليت كارآفريني خود را درآن كشو ر شروع كرده يا ادامه دهند.اين روش به اخذ اقامت از طريق كارآفريني استاني معروف است.حداقل كسب و كارهاي تاييد شده اي كه در كانادا از اين روش بايستي خريداري شود معمولاً از يكصد و پنجاه هزاردلار كانادا به بالاست.

تحصيل در كالج ها و دانشگاهها

بیش از 130000 دانشجو هرساله برای تحصیل و تعداد بیشتری برای یادگیری زبان انگلیسی و فرانسه به کانادا می آیند.متقاضياني كه تمايل به حضور در بازار كار كشور كانادا را دارند اما واجد شرايط گزينه هاي قبلي نيستند از طريق دريافت پذيرش تحصيلي و به طبع آن دريافت ويزاي تحصيلي مي توانند ضمن گذراندن تحصيلات و مهارتهاي فني در كشور كانادا بصورت نيمه وقت (دانشجويي) مشغول به كار شده و با پايان تحصيلات و دريافت مدارك معتبر فني و دانشگاهي از كشور كانادا جذب بازار كار درآن كشور شوند و شرايط دريافت اقامت كاري را براي خود فراهم نمايند اما شرط اساسي براي موفقيت در ا ين پروژه داشتن يك plan شغلي مناسبي است كه ضمن سازگاري با شرايط جسمي،روحي،تجربي و تحصيلي متقاضيان، مورد نياز بازار كار در كانادا و يا استان مورد نظر نيز باشد. آشنايي به زبان انگليسي يا فرانسه و همچنين ساپورت مالي كه نشان دهد متقاضي قادر به پرداخت هزينه هايي تحصيل خود در كانادا مي باشد از شروط الزامي است.