در باره تحصيل در استراليا

استراليا كشور گران قيمتي است. متقاضياني كه از كشورهاي در حال توسعه (ايران، هند، چين و...) به عنوان دانشجوي بين المللي تحصيل در اين كشور را انتخاب مي كنند معمولاً برنامه آنان كار و اقامت در اين كشور پس از پايان تحصيلات است. از نظر دولت استراليا ويزاي دانشجويي يك ويزاي موقت است و هيچ گارانتي بابت صدور ويزاي اقامت دائم را ندارد. اما در سالهاي اخير با توجه به تغييرات سياستي مهاجرتي كشور استراليا، دولت اين كشور به كساني كه در خاك استراليا تحصيل كرده اند شانس بيشتري داده است تا در صورت تمايل براي كار يا اقامت در اين كشور بتوانند اقدام كنند به عبارت ديگري در سالهاي اخير دولت استراليا ترجيح ميدهد كه تعداد بيشتري از موقعيتهاي مهاجرتي بخصوص در مسير skill worker توسط دانشجويان خارجي كه در اين كشور فارغ التحصيل شده اند پر شود.طراحي ويزاي 485 (ويزا با اجازه كار به خارجياني كه از دانشگاههاي استراليا فارغ التحصيلان شده اند كه به ويزاي فارغ التحصيلان معروف است) توسط دولت استراليا در سالهاي اخير از جملات اقدامات عملي در اين زمينه است.امكان عقد قرار داد كار با كارفرمايان استراليايي و به دنبال آن دريافت ويزاي كار (457) و همچنين كسب امتياز تحصيل در استراليا براي اقامت دائم يا موقت از طريق ويزاي تخصص از جمله ساير امتيازاتي است كه از طريق تحصيل در استراليا بدست مي آيد.گزينه تحصيل در استراليا ميتواند ورود به دانشگاهها (University) بوده و يا كالج هاي فني باشد كه TAFE ناميده ميشوند.

در سال 2012-13 تعداد 259778 ويزاي دانشجويي براي استراليا صادر شده است كه رشد 5/2 درصدي را نسبت با سال قبل از آن داشته است. اما هنوز نزديك به 19 درصد كمتر از ركورد سال 2008-9 بوده كه در آن 319632ويزا صادر شده است.از تعداد 259778 ويزاي صادر شده، تعداد 141810 از آن براي كساني صادر شده است كه خارج از استراليا اقدام كرده اند(offshore).

نمودار تعداد ويزاهاي دانشجويي صادر شده براي استراليا از سال 1994الي2013

چرا تحصيل در استراليا؟

 • سیستم تحصیلی به روز و کارآمد در مقیاس جهانی با امکانات و خدمات متنوع قابل ارائه در مراکز تحصیلی(کالج و دانشگاه).
 • اجازه کار در هر دو هفته 40 ساعت در طول ترم و بدون محدودیت در زمانهای خارج از ترم و همچنين بدون محدوديت در دوره هاي فوق ليسانس و دكترا.
 • امکان استفاده از ویزای مخصوص فارغ التحصیلان با اجازه کار تمام وقت پس از پایان تحصیلات برای تسریع ورود فارغ التحصيلان به بازار کار.
 • امکان دریافت امتیاز بابت تحصیل در استرالیا برای درخواست اقامت از این کشور.
 • اعتبار ویزای تحصیلی تا پایان مدت تحصیلات بدون محدودیت زمانی و قابلیت تمدید در خاک استرالیا.
 • امکان حضور همسر و فرزندان در استرالیا در کنار دانشجو همراه با اجازه کار و تحصیل برای همسر.

شرایط لازم برای تحصیل در استرالیا و دریافت ویزای تحصیلی

 • داشتن پذیرش فول تایم از یک مرکز تحصیلی(کالج یا دانشگاه) در استرالیا که توسط دولت این کشور Registerشده باشد.
 • پرداخت شهریه سال اول به حساب مرکز آموزش.(از حدود 15 الی 25هزار دلار استرالیا) بسته به نوع شهر و مرکز آموزش.
 • دانش زبان انگليسي در سطح 5.5 تا 6.5 آيلتس بسته به نوع كالج يا دانشگاه پذيرش دهنده و مقطع تحصيلي.
 • ضمانت نامه مالی (در ايران معمولا حساب سپرده بانكي) که نشان دهنده پشتيباني از هزينه هاي متقاضي درسال اول باشد. هزینه های اقامت (Cost Living) و پرداخت شهریه (Tuition) حداقل براي اولين سال و همچنين هزينه سفر(Travel Cost). ممکن است این رقم بین 45 تا 60 هزاردلار استرالیا برای افراد مجرد و بیشتر از آن برای متاهلین با توجه به تعداد افراد خانواده و سن فرزندان متغيير باشد.
 • برخوردار بودن از بیمه درمان و سلامت(Health insurance) در طی دوران تحصیل در استرالیا.
 • گواهی عدم سوء پیشینه از کشور محل سکونت.

بورس تحصيلي (Fund Study و يا Scholarship) چيست؟

بورس تحصيلي در واقع تامين مالي دانشجوياني خارجي است كه ميخواهند در كشورهايي همچون آمريكا، استراليا، كانادا،نيوزلند،انگلستان، ايرلند،آلمان، سوئد و .... ادامه تحصيل بدهند. اين كمك مالي بسته به شرايط مختلفي مي تواند تمام يا قسمتي از شهريه سالانه دانشگاه و هزينه اقامت متقاضيان را پوشش دهد. فاند و يا همان بورس تحصيلي در واقع حقوق ساليانه اي است كه متقاضيان در قبال همكاري با دانشگاه يا مراكز علمي و تحقيقاتي كه زير نظر دانشگاه كار مي كنند، دريافت مي نمايند. اگر اين موارد دريافتي علاوه بر شهريه دانشگاه، هزينه هاي اقامت متقاضي را پوشش دهد به آن فاند كامل گفته ميشود و دربرخي ديگر از موارد هم فاندهاي پيشنهادي ممكن بخشي از هزينه هاي اقامت و تحصيل متقاضي را پوشش دهد و نه 100 درصد موارد را.

اين شانس معمولا در اختيار كساني قرار مي گيرد:

 • براي مقاطع فوق ليسانس ويا دكترا پلاي نمايند.
 • از مهارت زبان انگليسي (براي كشورهاي انگليسي زبان) در سطح advance برخوردار باشند.(حداقل نمره IELTS=6.5)
 • رزومه قوي داشته باشند از نظر مباحث عملي، علمي و تحقيقاتي.

برخي از موقعيت هاي شغلي دريافت كنندگان بورس تحصيلي در دانشگاهها

 • دستيار پژوهشي (RA) :دستیار پژوهشی (Research Assistantship) که به اختصار RA گفته می‌شود، برای دانشجویان دوره دکترا و يا كارشناسي ارشد به کار برده می‌شود. کمک هزینه RA به واسطه‌ی انجام امور پژوهشی مورد نظر استاد، به دانشجو پرداخت می‌شود. عمده کار محوله به دانشجو، حضور مداوم در آزمایشگاه‌ها، شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌ها، مدیریت همایش‌های پژوهشی دانشکده، ارائه و نوشتن مقالات یا کمک در ویرایش کتاب و مقالات استاد است. میانگین این حقوق که از طرف استاد پرداخت می‌شود، در دانشگاه‌های كشورهاي مختلف از 25000 دلار الي 50000دلار متفاوت است.
 • دستیار آموزش (TA) :دستیار آموزشی یا استاد حل تمرین (Teaching Assistantship) که به اختصار TA گفته می‌شود. کمک هزینه TA از نظر میزان حقوق دریافتی، تفاوت چندانی با RA ندارد. این کمک هزینه از طرف دانشکده پرداخت می‌شود و دانشجویاني که موقعیت کاری TA را در دانشگاه بدست می‌آورند، وظایفی نظیر برگزاری کلاس‌های حل تمرین، تصحیح اوراق امتحانی، مسئولیت آزمایشگاه‌ها و برگزاری جلسات رفع اشکال را بر عهده دارند. یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده جهت کسب این نوع موقعیت تحصیلی مهارت بالای دانشجویان متقاضی در Speaking و Listening است. کسب نمره Speaking بالای 25 در آزمون تافل و 7 در آزمون آیلتس، احتمال دریافت این موقعیت را به شدت افزایش می‌دهد.
به طور کلی از نظر مالی، RA و TA تقریبا مشابه هم هستند. اما موقعیت RA معمولا بهترر و مناسب‌تر از TA شناخته می‌شود، چرا که بخصوص دانشجویان دکترا در طول تحصیل باید روی پروژه دکترای خود کار کنند و از این طریق فرصت مطالعه و تحقیق بیشتری خواهند داشت. دانشجویان با دریافت RA، دیگر نیازی به تدریس نخواهند داشت و با همسو کردن پروژه كارشناسي ارشد يا دکترای خود با تحقیقاتی که برای استاد انجام می‌دهند همزمان با کار بر روی پروژه خود، حقوق نیز دریافت می‌کنند.

توجهات

 • کارفرمایان استرالیایی از کسانی که در این کشور تحصیل کرده اند به عنوان افرادی با تفکر مستقل،استراتژیک و مسلط به زبان انگلیسی نام می برند بنا براين متقاضيان با تحصيل در اين كشور مي توانند به برند سازي شخصي خود كمك كرده و شانس موفقيت خود را براي كار و زندگي در استراليا گارانتي نمايند.
 • دريافت پذيرش تحصيلي از كشور استراليا براي متقاضيان ايراني هم كاري خيلي ساده اي نيست. موارد زيادي مشاهده مي شود كه پرونده متقاضيان تحصيل در استراليا ريجكت گرديده عليرغم اينكه به نظر همه مدارك آنان كامل بوده است.

خدمات قابل ارائه به متقاضيان تحصيل در استراليا با هزينه شخصي و يا بورس تحصيلي

 • برگزاري جلسه مشاوره تخصصي با متقاضيان در خصوص شرايط كار و زندگي در استراليا، تشريح فلسفه اعطاي ويزاي تحصيلي به متقاضيان خارجي توسط دولت استراليا، ارزيابي شرايط متقاضيان براي ورود به اين برنامه، تشريح ضرورتهاي لازم در اخذ پذيرش و ويزاي تحصيلي و همچنين مدارك مورد نياز در هر مرحله.
 • تهيه نقشه راه (Action Plan) و دستور العمل اقدام همراه با پيشنهاد مسير (Study Pathway) براي متقاضيان (انتخاب رشته، مقطع و دانشگاه) بسته به شرايط بازار كار استراليا و همچنين شرايط اختصاصي هر متقاضي بطوريكه علاوه بر موفقيت در دريافت ويزاي تحصيلي، تضمين كننده كار و اقامت متقاضيان پس از اتمام تحصيلات در كشور استراليا باشد.
 • كمك به آماده سازي آندسته از متقاضياني كه در حال حاضر شرايط لازم براي اقدام را ندارند اما در يك بازه زماني حداكثر 2 ساله امكان كسب شرايط را خواهند داشت.
 • كمك به متقاضيان در تكميل فرمهاي تقاضا و جمع آوري مدارك در هر مرحله.
 • پشتيباني از متقاضيان بعد از دريافت ويزا و ورود به كشور استراليا (استقرار- كاريابي).
 • پشتيباني از متقاضيان در كسب مهارت زبان انگليسي و دريافت مدرك IELTS بصورت خصوصي و Self Study از طريق دريافت برنامه و برگزاري جلسات پشتيباني بصورت آنلاين.

با مديريت و پيگيري مهندس حميد قدمگاهي با بيش از ده سال سابقه تخصصي در امور مرتبط با تخصص و تحصيل در استراليا

در صورت تمايل جهت دريافت خدمات و قرار گيري در برنامه هاي معرفي شده ميتوانيد فرم ارزيابي را تكميل نموده و یا اينكه با مؤسسة ‌تماس بگيريد.