کشور مشترک‌المنافع استرالیا (به انگليسي Commonwealth of Australia) کشوری است توسعه یافته در نيمكره جنوبي با حدود 6/7 ميليون کیلومتر مربع وسعت، ششمین کشور پهناور دنیا است. استرالیا یکی از كشورهاي مشترك المنافع است و در سال ۱۹۰۱ ازبريتانياي كبير استقلال یافته‌است. پایتخت استرالیا شهر كانبرا است، شهری که در آن مجلس کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. او به صورت تشریفاتی و به نمایندگی ملكه اليزابت دوم ریاست دولت را در استرالیا به عهده دارد. در عمل نخست وزیر منتخب در کنار دولت و مجلس اداره کشور را در دست دارند. استرالیا از نظر مساحت دومین کشور پهناور عضو كشورهاي مشترك المنافع است.سيدني و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا هستند. این کشور دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و دور آن را از شرق، اقيانوس آرام، از جنوب اقيانوس منجمد جنوبي، از غرب اقيانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته‌است. استرالیا همچنین سرزمین اصلیِ قارهٔ اقيانوسيه به شمار می‌آید که کوچک‌ترین قارهٔ دنیاست. بر پایه ی شواهد به جای مانده، حدود چهل و دو هزار سال قبل گروهی از مردمان شکارچی جنوب آسیا، برای یافتن غذا و شکار حیوانات، به شمال كوئينزلند وارد شدند و سپس با پراکنده شدن در سراسر استرالیا، قبایل مختلف بوميان استراليا را پای نهادند. این مردمان، ده‌ها هزار سال بدون ارتباط با سایر مناطق دنیا در این سرزمین زیسته‌اند.در چند قرن پيش اين سرزمين توسط كاشفان انگليسي كشف شد و به عنوان يكي از مستعمرات بريتانيا در نظر گرفته شد. در سال ۱۹۰۰ میلادی، ملكه ويكتوريا به استرالیا استقلال سیاسی اعطا کرد. استقلال کشور استرالیا بطور رسمی در روز اول ژانویه ۱۹۰۱ اعلام شد استرالیایی‌ها از این روز به عنوان روز ملّی خود یاد می‌کنند.
آب و هوا و حيات وحش در استراليا: استراليا در مجموع آب و هوايي گرم و معتدل دارد و بخاطر اينكه دور آن را دريا احاطه كرده است، تغييرات آب و هوايي آن زياد نيست.فصلها در استراليا مخالف نيمكره شمالي است، وقتي در اروپا تابستان است در استراليا زمستان است.مناطق شمالي استراليا آب و هواي تقريباً استوايي داشته و به دو فصل پرباران و كم باران تقسيم ميشوند و مناطق جنوبي آن چهار فصل ديده ميشود و مناطق مركز در استراليا بياباني و خالي از سكنه است.زمستانهاي معتدل (تا 5 الي 10 درجه بالاي صفر) و بدون بارش برف و تابستانهاي گرم از مشخصات اين سرزمين است.
توليد ناخالص داخلي: گزارش صندوق بين المللي پول در سال 2012: رتبه بندي كشورها برپايه سرانه توليد ناخالص داخلي (ارزش تمامي كالاها و توليدات داخل كشور تقسيم بر تعداد جمعيت كشور) استراليا با 67 هزار دلار درآمد سرانه در رتبه پنجم دنيا قرار دارد.

برنامه مهاجرتي و جمعيتي استراليا در سال 2013 در يك نگاه

تعداد كل ويزاهاي PR صادر شده = 214000 (نسبت به سال قبل از آن رشد 7درصدي داشته است) و جزئيات آن به شرح ذيل است:

 • تعداد 24000 ويزاي صادر مربوط به مسايل بشردوستانه بوده است.
 • عداد 190000 ويزاي صادره مربوط به برنامه مهاجرتي استراليا بوده است با جزئيات ذيل:
  • تعداد 129000 مربوط ويزاهاي گروه مهارتي بوده است (skill stream).
  • تعداد 60000 مربوط به ويزاهاي خويشاوندي بوده است (family stream).
  • تعداد 1000 ويزا مربوط به شرايط خاص بوده است.
جمعيت استراليا در اين سال 23 ميليون نفر برآورد گرديده است.
در اين سال نرخ بيكاري براي كساني كه در استراليا متولد شده اند 5.5 در صد و براي متولدين خارج از استراليا 5.8 درصد برآورد گرديده است.
كشور ايران در چند سال گذشته از نظر تعداد قبولي ويزا از طريق برنامه تخصص، در رتبه نهم بوده و درحال حاضر در رتبه يازدهم تا پانزدهم قرار گرفته است.3700 نفر آمار مهاجرين ايراني به استراليا در سال 2011 بوده است.

گزارش آماري در باره ويزاهاي مختلف استراليا

گزارش آماري در باره ويزاهاي مختلف استراليا

در باره ويزاهاي دانشجويي استراليا (student visa):

در سال 2012-13 تعداد 259778 ويزاي دانشجويي براي استراليا صادر شده است كه رشد 5/2 درصدي را نسبت با سال قبل از آن داشته است. اما هنوز نزديك به 19 درصد كمتر از ركورد سال 2008-9 بوده كه در آن 319632ويزا صادر شده است.
از تعداد 259778 ويزاي صادر شده، تعداد 141810 از آن براي كساني صادر شده است كه خارج از استراليا اقدام كرده اند(offshore)
از نظر دولت استراليا ويزاي دانشجويي يك ويزاي موقت است و هيچ گارانتي بابت صدور ويزاي اقامت دايم ندارد. اما در سالهاي اخير با توجه به تغييرات سياستي مهاجرتي كشور استراليا، دولت اين كشور به كساني كه در خاك استراليا تحصيل كرده اند شانس بيشتري داده است تا در صورت تمايل براي كار يا اقامت در اين كشور بتوانند اقدام كنند به عبارت ديگري در سالهاي اخير دولت استراليا ترجيح ميدهد كه تعداد بيشتري از موقعيتهاي مهاجرتي بخصوص در مسير skill worker توسط دانشجويان خارجي كه در اين كشور فارغ التحصيل شده اند پر شود.طراحي ويزاي 485 توسط دولت استراليا در سالهاي اخير از جملات اقدامات عملي در اين زمينه است.

نمودار تعداد ويزاهاي دانشجويي صادر شده براي استراليا از سال 1994 الي 2013

در باره ويزاي كار موقت مخصوص نيروهاي ماهر خارجي در استراليا

اين ويزا با ساب كلاس 457 به نيروهاي ماهر خارجي اجازه ميدهد كه از طريق يك كارفرماي واجد شرايط كه اسپانسر آنها ميشود براي حداكثر مدت 4سال بسته به تايم قراردادشان وارد استراليا شده و با كارفرماي مورد نظر كار خود را آغاز نمايند. در واقع اين ويزا همان ويزاي كار براي استراليا است. دارنده اين ويزا مجاز است خانواده خود را به استراليا بياورد و آنها حق كار و تحصيل در استراليا را مادامي كه ويزاي متقاضي اصلي اعتبار دارد خواهند داشت.امكان تمديد اين ويزا به دفعات با كارفرماي قبلي يا سايركارفرمايان به شرط برخورداري از شرايط لازم امكان پذير است بدون آنكه نياز باشد براي تمديد متقاضي خاك استراليا را ترك نمايد.
برخي از شرايط عمده مورد نياز براي متقاضيان به منظور دريافت اين ويزا به قرار ذيل است:

 • يك كارفرماي معتبر استراليايي كه مجوز هاي لازم رادريافت كرده باشد اسپانسر متقاضي شود.
 • در برخي از مشاغل نياز به نام نويسي شغلي و دريافت تاييديه يا گواهي ارزيابي از انجمنهاي تخصصي ممكن است باشد.
 • متقاضي داراي مدرك آيلتس با نمره حداقل 5 باشد بطوريكه هيچ يك از باندها از 5 كمتر نباشد.

متوسط دريافت حقوق براي مشاغل استخدامي و تمام وقت در ايالتهاي مختلف استراليا در سال 2014

Average Full Time Ordinary Time Earnings Q2 2014

State Average Annual Wage
Tasmania $64,901
South Australia $70,673
Victoria $71,765
Northern Territory $73,694
Queensland $74,818
New South Wales $75,868
Western Australia $85,342
Capital Territory $86,679
حداقل دريافتي براي مشاغل تمام وقت (ساده) از حدود50 هزاردلار استراليا شروع ميشود و براي مشاغل فني و تخصصي تا 90 هزار و همچنين براي مشاغلي تخصصي با پستهاي مديريتي و سرپرستي تا سقف 150 هزار دلار در سال خواهد بود.

حقوق دريافتي مشاغل مختلف در استراليا

حقوق دريافتي مشاغل مختلف در استراليا

جدول برآورد هزينه هاي زندگي (Cost Of Living) براي يك خانواده 4 نفره در استراليا 2014

كمكهاي اجتماعي در استراليا:

دولت استرالیا طيف وسيعي از کمک‌ها رو برای ساكنين (افراد خارجي مقيم دائم و همچنين شهروندان با تابعيت استراليايي) در نظر گرفته است كه پوشش آن بستگي به وضعيت درآمدي فرد يا خانواده (زوجين) دارد. هرچقدر وضعيت درآمدي فرد يا خانواده نامناسب تر باشد، ميزان برخورداري از اين كمكهاي بيشتر خواهدبود. كمكهايي از قبيل بيمه بكاري، بازنشستگي و از كارافتادگي، خدمات درماني، اجاره منزل و مخارج ضروري ، كمك هزينه تحصيل، كمك هزينه فرزند و ....
نمونه اي از کمک هزینه به خانواده ها بابت داشتن فرزند :

 • هزینه نگهداری و مهد کودک فرزند از 7 صبح الی 6 بعد ازظهر.(از 75 تا 20 درصد شهریه مهد بسته به درآمد زوج).
 • دریافت کارت تخفیف خریدهای دولتی از قبیل دارو،ثبت نام دانشگاه و ...
 • کمک هزینه بزرگ کردن فرزند از 2500 تا 5000 دلار در سال بابت هرفرزند زیر 12سال.
 • کمک هزینه اجاره خونه بزرگتر حداکثر تا 3500 دلار درسال بسته به درآمد زوج یا سرپرست.
 • کمک هزینه بزرگ کردن فرزندان زیر 6 سال برای افراد مقیمی که حداقل 2سال در استرالیا زندگی کرده اند تا سقف 12000 دلار درسال.
 • وسایر کمکها و مزایای جانبی از قبیل مرخصی دوران بارداری،زایمان و شیرخوارگی برای مادران شاغل به هزینه دولت، پرداخت کامل هزینه های زایمان.