مقدمه
استرالیا ششمین کشور بزرگ دنیا پس از روسیه٬کانادا٬چین٬ایالات متحده و برزیل است با وجود اين جمعیت آن زیاد نیست و حدود 22 میلیون نفر می باشد.استرالیا علاوه بر آنكه كشوري صنعتي است، داراي توليدات متنوع كشاورزي و دامپروي نيز مي باشد كه بيش از 75درصد از اين محصولات به خارج از كشور صادر مي گردد. اين كشور دارای تنوع شکل های مختلف زندگی است که در هیچ جای دنیا دیده نمی شود. بزرگ ترین جاذبه برای مهاجرت به استرالیا برای بسیاری، آب و هوای معتدل و شیوه ی زندگی در این کشور است. استرالیا متشکل از مردم بومی و مهاجرین از کشورهای مختلف دنیا می باشد. مردان استراليايي كه طي سالهاي اخير به دنيا آمده اند مي توانند به متوسط عمر 77 سال اميدوار باشند. اميد زندگي براي زن ها 82 سال مي باشد. استراليا ازلحاظ اميد به زندگي، پنجمين كشور جهان است. استراليا براي سال های متمادي، مهاجران را با هر مليتي و از هركجاي جهان به خود جذب نموده است و بر انتخاب افرادي تاكيد دارد كه توانايي هايشان بتواند نقشي مثبت در توسعه استراليا داشته باشد. اگرچه مهاجرت به استرالیا در سالهای نه چندان دور کار چندان دشواری نبود، اما افزایش تقاضای برای مهاجرت به اين كشور در سالهای اخیر، عزيمت به آن را از اين طريق سخت تر کرده است.
سالانه بين 100هزار تا 120هزار نيروي كار و متخصص از طريق ويزاهاي اقامتي تخصصي (skilled Migration) به كشور استراليا وارد ميشوند كه تعداد قابل توجهي از آنان را رشته هاي فني و مهندسي تشكيل ميدهند. اين ويزاها به گروههاي دائم و موقت طبقه بندي ميشوند و عموماً در سيستم امتياز بندي قرار داشته و در صورت كسب حداقل امتياز اعلام شده متقاضيان واجد دريافت اين گروه از ويزا خواهند گرديد. آخرين اطلاعات از سيستم امتياز بندي و ساير دانستنيهاي مورد نياز در سايت اداره مهاجرت استراليا به آدرس www.immi.gov.au قرار دارد.
حقوق و مزايا
حقوق دريافتي براي رشته هاي مهندسي در استراليا براي تازه واردين از 70هزار دلار به بالا است كه بسته به نوع تخصص و يا نيازاستان مربوطه ممكن است متفاوت باشد. متوسط حقوق مهندسي در استراليا در حال حاضر 90تا110 هزاردلار استراليا مي باشد. ساير پيشنهادات رفاهي كه معمولاً كارفرمايان علاوه برحقوق به متقاضيان ارائه مي نمايند مي تواند در ميزان حقوق اعلام شده مؤثر باشد.
عناوين رشته ها
برخي از رشته هايي كه براساس اعلام اداره مهاجرت استراليا نياز آن براي سال 2014 در گروه مهندسي مشخص گرديده به شرح ذيل است: مهندسي در رشته هاي شيمي، كشتي، مواد، عمران، برق و الكترونيك، مكانيك، معدن، كشاورزي و كامپيوتر.
شرايط اوليه
داشتن حداقل 3سال سابقه كار مرتبط با رشته مهندسي و همچنين حداقل نمره 6آيلتس و داشتن حداكثر 45سال سن و ارزيابي مثبت مهارتي و تحصيلي از جمله موارد لازم براي اقدام در اين زمينه است و متقاضياني كه داراي اسپانسر ايالتي باشند(منظور رشته آنان در ليست تقاضاي استاني قرار داشته باشد و از پشتيباني آن استان برخوردار شوند) در اولويت خواهند بود. . برخي از متقاضيان كه در سيستم امتياز بندي با كمبود امتياز مواجه شوند براي تكميل آن مي توانند با ارايه مدرك IELTS با نمره بالاتر از 6كمبود خود را جبران نمايند.
خدمات قابل ارائه به متقاضيان
با توجه به شبكه اي از همكاران اين مؤسسة‌در كشور استراليا از قبيل وكلاي مهاجرتي،دفاتر نمايندگي و آژانسهاي كاريابي، خدمات ذيل از مسيرهاي مطمئن و قانونمند با هزينه هاي معقول و منطقي به متقاضيان ارائه مي گردد: توجه1: قرار گيري در پروسه دريافت اقامت كاري و يا حضور در بازار كار استراليا براي كشور استراليا د رگروه پزشكي و پرستاري كار آساني نيست.داشتن دانش و اطلاعات كافي، برنامه ريزي مناسب، انگيزه قابل توجه و برخورداري از پشتيباني و راهنمايي هاي مفيد تضمين كننده موفقيت در اين مسيرخواهد بود. فلسفه كاري اين مؤسسة آماده سازي متقاضيان براي آشنا شدن با واقعيتها به دور از هرگونه بزرگنمايي است تا بتوانند با ارزيابي مناسب از شرايط تمامي مراحل را با موفقيت پشت سربگذرانند.
توجه2: امكان تشكيل پرونده از طرف اين مؤسسة و پيگيري آن براي كليه متقاضياني كه واجد شرايط بوده و يا در يك بازه زماني حداكثر 2ساله با توجه به نوع مسير انتخابي امكان دستيابي به شرايط اعلام شده را داشته باشند فراهم خواهد بود. اولويت پيگيري با متقاضياني است كه زودتر تشكيل پرونده داده باشند.
پروسه زماني
از يكسال و يا كمتر از يكسال تا چند سال بسته به شرايط متقاضي و نوع مسير انتخابي. به عنوان مثال درحال حاضر سرعت رسيدگي به پرونده هايي كه داراي اسپانسر ايالتي مي باشند بالاتر است.

توجه1: قرار گيري در پروسه دريافت اقامت كاري براي كشورهاي مهاجر پذير كار آساني نيست.داشتن دانش و اطلاعات كافي، برنامه ريزي مناسب، انگيزه قابل توجه و برخورداري از پشتيباني و راهنمايي هاي مفيد تضمين كننده موفقيت در اين مسيرخواهد بود. فلسفه كاري اين مؤسسة آماده سازي متقاضيان براي آشنا شدن با واقعيتها به دور از هرگونه بزرگنمايي است تا بتوانند با ارزيابي مناسب از شرايط تمامي مراحل را با موفقيت پشت سربگذرانند.
توجه2: با توجه تنوع ويزاهاي كاري(skill) موجود در استراليا، بررسي شرايط متقاضيان وانطباق آن با گزينه هاي موجود كاري تخصصي است كه بسته به شرايط هر متقاضي بايستي بصورت جداگانه انجام پذيرد.
توجه3: امكان تشكيل پرونده از طرف اين مؤسسة و پيگيري آن براي كليه متقاضياني كه واجد شرايط بوده و يا در يك بازه زماني حداكثر 2ساله با توجه به نوع مسير انتخابي امكان دستيابي به شرايط اعلام شده را داشته باشند فراهم خواهد بود. اولويت پيگيري با متقاضياني است كه زودتر تشكيل پرونده داده باشند.


براي آشنايي بيشتر با فرآيندها و ويزاهاي موجود، 2 نمونه از استراليا كه قابل استفاده براي متقاضيان ايراني است را ميتوانيد در لينكهاي ذيل بازديد نماييد:
ويزاي كار موقت مخصوص نيروهاي ماهر و متخصص در استراليا.
دريافت اقامت دايم استراليا مخصوص نيروهاي ماهر براساس سيستم امتياز بندي.